Seibeb, Steyn excel at Klein-Aus Vista MTB Challenge

07 May 2015 08:40am
WINDHOEK, 07 MAY (NAMPA) - Raul Costa Seibeb and Irene Steyn were the overall winners of the Klein-Aus Vista MTB Challenge over the weekend.
The duo came out tops in the elite men’s and women’s full marathons (70 kilometres).
A media statement issued by the Proactive Sports Marketing and Management Managing Director Heiko Diehl on Wednesday said the event, which took place in the Aus Mountains in southern Namibia, was spread out over two days.
It marked the beginning of this year’s KIA MTB series.
Nearly 100 cyclists from across the country took part.
Diehl said in the first race day on Saturday, Seibeb had “great success” and made his intentions clear as he came in first after 3:35:22 hours.
Herbert Peters followed with a time of 3:41:25.
Meanwhile, on Sunday, Seibeb repeated his performance, clocking in at an almost identical 3:35:11, with a combined time of 7:10:33 hours, while Peters had to settle for a total time of 7:19:57.
He indicated that in the women’s division, Steyn was capable of an even more impressive victory.
Steyn already led the field with a nearly 40 minute advantage with her time of 4:19:43 on second-placed Hester Prins (4:59:00) after day one, while the following day, she continued where she left off, finishing the gruelling 70km in 4:20:36. This gave her a total of 7:54:50.
Prins held on to the second overall place (9:57:10).
The sub-veteran men’s class was won by Philip Steyn (7:54:50), while Heino Windisch (8:06:19) and Heino Boois (10:57:32) had to settle for second and third place respectively.
Ian Grassow was the top rider in the men’s veteran class with 8:10:40, securing the first place.
Hilko Marschall (9:21:44) came in second and Steve Prinslo (9:41:56) in third.
In other action, the juniors also went head-to-head on a track that many consider to be the most spectacular in the entire Namibian race calendar.
Armin Schonmarz won the junior men’s half marathon (2 times 35 km) in 3:50:37. Alexander Miller followed in second (4:11:36) and Thoms Miller in third (4:30:25).
Meanwhile, Anke Janik was victorious in the junior women’s race. She clocked in at 5:12:31 after the two days, leaving Lara Winterbach (5:35:37) and Desiree Erwig (6:17:17) behind her.
The other results were as follows:

Master men (Full marathon):
1. Eckard Waldschmidt
2. Herklaas Viljoen
3. Frank Snyman

Rhino men (Full marathon):
1. Sven Tegethoff
2. Volker Engling
3. Arne Stier

Elite men (Half marathon):
1. Timon Kohli
2. Ben Saayman
3. Matheus Simon

Sub-Veteran men (Half marathon):
1. Haverinus Nakale
2. Alejandro Martinez
3. Bastian Huster

Sub-Veteran women (Half marathon):
1. Benita Kasch
2. Thersia van Zyl
3. Beverly Rhoman

Veteran men (Half marathon):
1. Mike Swanepoel
2. Christo du Raan
3. Jeanne Lowe

Veteran women (Half marathon):
1. Elanor Grassow
2. Stephanie Faul
3. Aletti Lowe

Master men (Half marathon):
1. Kai Nolte
2. John Faul
3. Giancarlo Monteforte

Master women (Half marathon):
1. Kerstin Klein
2. Christa Mulder
3. Carolin Janik

Rhino men (Half marathon):
1. Robin Holzle

(NAMPA)
KN/AS/CT