CORRECTION: Namibia archery honoured

19 Apr 2014 17:50pm
CORRECTION: INSERTING XANDER'S LAST NAME (REDDIG) IN FIFTH PARA.
WINDHOEK, 19 APR (NAMPA) - Namibia can host any world sports event the Secretary-General of the Federation of African Archery (FAA), Ahmed Koura has said.
His comment follows the successful hosting of the Bank Windhoek-sponsored Youth African Archery Championships which ended here on Wednesday.
Namibian archers competed against their peers from Chad, Libya, Central African Republic (CAR) Chad, Benin and Guinea.
Senegal and Togo only sent observers, while South Africa did not participate.
The competition was also a platform for African archers to qualify for the Youth Olympic Games in Nanjing China in August this year, and Namibian archer Xander Reddig qualified for the youth games alongside archers from Egypt, Libya and Benin.
The Namibian team ended in first place with eight medals, of which three are gold, followed by Egypt with five medals (two gold). Chad ended third but without any gold medals.
Dr. Aladin Gabr, president of the African Federation of Archery, told Nampa after the medal ceremony that it was the best-ever archery championships in Africa, and thanked all involved for their roles in the success of the event.
“The compound archers of Namibia are some of the best in Africa, while the teams compare to the best in the world,” he said.
He added it is now time for organisers and the national Olympic committee to support the athletes in preparation for the Youth Olympics in August.
The Central African Republic (CAR) team manager Peniel Ngaba Kazou said his team’s visit here was two-fold - to participate and to learn from other countries.
“This is a new sport in my country, but the sport here in Namibia is well-developed, as the archers are shooting very well,” he told this agency.
The results are as follows.
Recurve Development Women:
1 - Mama Sylla (Benin)
2 - Doudet Wantene (Chad )
3 - Stepahanie Alaina (Chad)

Recurve Development Men:
1 - Seydouba Bangoura (Guinea)
2 - CF Brandt (Namibia)
3 - Gabin Nguelet (Chad)

Compound Cadet Women:
1 - Elisabeth Taljaard (Namibia)
2 - Hanne Snyman (Namibia)
3 - Quinn Reddig (Namibia)

Compound Cadet Men:
1 - Mynhardt Beukes (Namibia)
2 - Hendrik van Eeden (Namibia)
3 - Sebastian Fechter (Namibia)

Compound Junior Men:
1 - Ruan van Staden (Namibia)

Recurve Cadet Women:
1 - Hana Elshimy (Egypt)
2 - Rana Kamel (Egypt)
3 - Salma Esmat (Egypt)

Recurve Cadet Men:
1 - Seifeldin Elsehely (Egypt)
2 - Ali elghrari (Libya)
3 - Aly Mohamed (Egypt)
(NAMPA)
FL/ND