Athletes shine at Bank Windhoek national champs

06 Apr 2014 16:50pm
WINDHOEK, 06 APR (NAMPA) – Sprinter Jesse Uri-khob is the new men’s 100 metre (m) champion of the 2014 Bank Windhoek National Championships, which took place at the Independence Stadium here on Friday and Saturday.
Last year’s champion Hitjivirue Kaanjuka did not participate because he is currently in Jamaica as part of a long-term training programme to improve Namibia's chances of winning medals in future international games.
Kaanjuka’s 200m crown was also taken over by Evan Tjiviu, who in the process, set up a new personal best of 21.17 seconds.
“My aim is to qualify for the Commonwealth Games in Glasgow, Scotland this year, but I’ll have to improve my personal best to 20.07 seconds as it’s the required time to qualify for the competition” said Tjiviu after his race.
Uri-khob ended second in the 200m race, followed by Tjimbatu Kauajo.
National under-20 women’s football captain Lena !Nores won the women’s 100m race in a time of 12.41seconds to dethrone Globine Mayova, who is also in Jamaica.
“I did not train for this event because we are busy with the Brave Gladiators’ preparation for the African Women’s Championship which will be here in October,” she said.
Elrika Globbelaar ended second and Stephanie van Wyk third in the women’s 100m race.
In the men’s high jump event, Salomon Tuaire set up a seasonal personal best of 2.08m and kept his title successfully.
Ujaha Vizamujeurii ended second, and Teweis Brand third.
The rest of the 2014 Bank Windhoek National Championships results are:
Women’s 200m
1 - Desiree Kandovazu
2 - Elrika Globbelaar
3 - Estomi Katjiova
Women’s 400m
1 - Desiree Kandovazu
2 - Leandri van der Waldt
3 - Silba Tjingaete
Men’s 400m
1 - Ernst Narib
2 - Johnson Tjenda
3 - Daniel Nghipandulwa
Women’s 100m Hurdles
1 - Stephanie van Wyk
2 - Elaine Britz
3 - Juzelri Garbers
Women’s Javelin Throw
1 - Shane Mans
2 - Anne Otto
Men’s 110m Hurdles
1 - Fred Charles Pieterse
2 - Etiene Steenkamp
3 - Kevin Mieze
Women’s 800m
1 - Klaudia Moses
2 - Lavinia Haitope
3 - Saara Marthin
Men’s 800m
1 - Daniel Nghipandulwa
2 - Oscar Komeya
3 - Johnson Tjenda
Men’s Javelin Throw
1 - Dirk Potgieter
2 - Mackensie Gei-nub
3 - Greg Makari
Women’s Shot Put
1 - Charlene Engelbrecht
2 - Anne Otto
3 - Jessica Moolman
Women’s Heptathlon
1 - Corlia Kruger
2 - Kriestien Kruger
3 - Sylvia Schulz
Women’s 400m Hurdles
1 - Elaine Britz
2 - Juzelri Garbers
Men’s Discus Throw Finals
1 - Pieter Swanepoel
2 – Wilhelm Rademeyer
3 - Erenst Shepperson
Women’s Long Jump
1 - Cornelia Kahl
2 - Carolin Kutzer
3 - Jeanette Kamati
Men’s 400m Hurdles
1 - Hardus Maritz
2 - Leroy Bock
3 – Clayton Vries
Women’s 400m Hurdles
1 - Urorua Hanganee
2 - Zuriel April
Women’s 1 500m
1 - Lavinia Haitope
2 - Klaudia Moses
3 - Rauna Lucas
Men’s 1 500m
1 - Daniel Nghipandulwa
2 - Johannes Skrywer
3 - Oscar Komeya
Men’s Shot Put
1 - Pieter Swanepoel
2 - Wilhelm Rademeyer
3 - Anro Swanepoel
Women’s 10 000m
1 - Lavinia Haitope
2 - Leena Ekandjo
3 - Saara Marthin
Men’s Long Jump
1 - Adiel van Wyk
2 - Witru Johannes Ali
3 - Greg Makari
Women’s Discus Throw Finals
1 Charlene Engelbrecht
2 - Izane van Schalkwyk
Women’s 5 000m
1 - Helalia Johannes
2 - Lavinia Haitope
3 - Leena Ekandjo
(NAMPA)
HK/ND